About Accelerated Waste Solutions
- Recession and Pandemic Thriving - Multiple Revenue Streams including contract revenue - Low overhead and ultra-high margin
We have combined these two great businesses and concepts under one franchise fee of $59,900. The brands are complimentary to each other and provide diversification for franchisees. Most unique concept in your inventory by far. Junkshot is a tech driven junk removal business that has the only patented app for customers to send a picture, get a quote and book their job. We utilize custom built larger trucks that help us out price and outwork the competition in our space. With those larger trucks, we shift much of our focus to commercial and multi-unit jobs which differentiates us from others in the space while targeting multiple monthly pickup needs vs single use in residential. Doorstep Details is a valet trash removal business that targets multi-unit complexes for long term contract based 5 night a week doorstep trash pickup. It is high margin mailbox money for franchisees with minimal work and overhead. We have contracts already in place throughout the country that we sell to the new franchisee in that territory for half of the yearly billing. Quick and instant cashflow!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $141K - $352K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
