About All Dry
['Simple model - home based, open in 30 days, few employees', 'Non-seasonal and Covid resistant', 'No hard sales - Insurance leads, jobs and payments']
All Dry: Here For You When Chaos Strikes When disaster strikes, All Dry comes to the rescue. We expect the unexpected. A fast growing, up and coming national competitor in the water remediation space, All Dry has awarded over 300 territories and is launching franchisees on average 45 days after signing. Since 2014, All Dry Services has been dedicated to helping homeowners and business owners who are dealing with the aftermath of disasters in the water restoration and mold remediation space – a $17B industry – and still growing strong. All Dry gets insurance leads, so no haggling with homeowner and no high-pressure sales. Since Insurance pays most claims, we do not compete on price, only branding and customer service. The business can be run at home and also semi-absentee/executive model. All Dry has outstanding branding and the ability to drive six figure returns in year one and has been attracting experienced franchisees as well as first timers. All Dry is the strongest Item 19 that Franchise FastLane has ever launched and you don’t want to miss out on this opportunity – territories are moving quickly! All Dry is well capitalized, backed back a seasoned leadership team with 27 years of experience in home service and is ready to make a splash!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $88K - $275K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
