About America's Swimming Pool Company
- Recurring Revenue - Leader in the industry in technology - Scalable Business
America’s Swimming Pool Company (ASP) was founded in 2001 based on providing a higher level of service at a more economical price. ASP has grown to be the nation’s largest swimming pool company, offering multiple service categories including cleaning residential and commercial swimming pools, pool equipment repairs and pool renovation. In 2024, ASP launched its Fiberglass Pool Installation Division, creating the only pool franchise that offers every aspect of the business with Certified Pool Contractors on staff to train, guide and assist with the first few installations! **Please note: licensure will be required in most every state to build pools which is why this program is optional to owners. The following states have highly restrictive policies to obtain licenses: CA, NV, CT, VA, WA.** Our software tracks employees, jobs, route optimization, communicates with customers and much more. ASP has been nationally and consistently recognized as an industry leader, having been regularly featured on Entrepreneur’s Franchise 500, Military Times and other industry awards for our leadership, performance, and growth. Individuals looking to make waves in their community with a trusted pool service franchise benefit from our world class support and reputation. Even those with little to no prior experience in the pool industry can thrive using our proven system and successful, home-based business model! ASP was just ranked best of the best and #171 in 2024 on the franchise 500 list: "Congratulations on **ASP-America's Swimming Pool Company ranking #1** in their respective categories in **Entrepreneur’s 2024 Best of the Best Franchises!** Best of the Best is always one of Entrepreneur’s biggest editorial features celebrating the leaders in every industry category of the Franchise 500. It is very popular with franchise buyers looking to see which franchisors are at the top of their field.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 7%-5% (royalty reduction program) |
| Total investment | $84K - $210K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
