About Dogtopia
- Booming $150B expecting to grow to over $250B in next 10 years - 68% of US Households own a dog - Industry is fragmented with no national brand leader
The largest dog daycare provider in the US, Dogtopia was one of the early pioneers in the pet industry. In 2022, we celebrated our 20th anniversary! Our main services are: daycare, boarding and spa services. WE ARE NOT A PET RESORT, PET HOTEL OR A KENNEL! With 270+ units open and 350+ sold and under development, Dogtopia is currently the Fastest Growing Franchise in the Pet Industry and the leader in the sector. Dogtopia offers support to all of our franchisees by providing the following services: A sophisticated brand with turnkey solutions for ramping your business; Guidance from an experienced support team; Access to our Village of Knowledge, including a wide network of franchisees; Leading subject matter experts; Dedicated primary point-of-contact; An extensive training program; Ongoing operations and touch points to help guide franchisees on a weekly, monthly and annual basis; Strong technology platforms; Extensive systems, tools and resources for franchisees to support their business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $688K - $1.8M |
| Liquid capital required | $600K |
| Net worth requirement | $2.0M |
| Year founded | 2002 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
