Overview
About ERYD
- First To Market - Franchisor Is Best In Market - Great Hands On Support Team
The franchise that we offer is for ERYD, an entertainment and experience driven electric scooter rental business focused on local events, missions, and social experiences. We offer individual unit franchises and area development franchises for the development of multiple ERYD Business within a designated territory.
Who it fits
Ideal candidate
Experienced In BusinessFinancially AccomplishedOwner Driven (At Least Initially During Ramp Up)
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $240K - $345K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $1.0M |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableTexas
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
