Overview
About Foot Solutions
['2025 Fran-Tastic Brand Award', '2024 Fran-Tastic Brand Award', '2023 Superhero Brand 500 Award', '2022 Fran-Tastic 500 Award', '2021 Fran-Tastic 500 Award', '2020 Fran-Tastic 500 Award']
Foot Solutions is a health and wellness specialty retailer focusing on the 40 and older market place using state of the art computer technology for custom foot supports and stylish shoes for work, dress and play.
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $165K - $272K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2000 |
| Year began franchising | 2000 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableNebraska, Illinois, Massachusetts, Michigan, District of Columbia, New Jersey, Indiana, Ohio, Florida, Colorado, Texas
UnavailableCalifornia
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
