About FRESH Healthy Cafe
- High demand products - Simple operating system - Low set-up and low on-going overhead
At FRESH, we are all about wholesome, good food. Food is our fuel source, our nourishment. And the start of optimal health. FRESH Restaurants is an innovator and the absolute leader in the booming healthy fast casual food industry. Today’s customer has an insatiable, growing appetite for nutritious, delicious food and drinks, unlike the unhealthy fare offered by other quick service food franchises. We are perfectly positioned to meet this demand, providing our guests with an extraordinary health experience unlike any they’ve ever tasted. Whether you’re looking for a refreshing mid afternoon smoothie or a healthy meal, every item out of the Fresh kitchen has unmatching flavors and health benefits. Always made fresh to order right in front of your eyes. We only use natural ingredients of the highest quality. Proven System: Full Support including site selection, lease negotiations, full store set up, training at existing FRESH and on site training, incredible dedicated support to ensure your FRESH is running at 100% and successful.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $250K - $375K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
