Overview
About Frios Gourmet Pops
- Low cost - Simple to run - Multiple revenue streams
Frios is the largest popsicle franchise in the world. We are a mobile franchise serving popsicles on wheels via our mobile Sweet Rides (think food truck but with only popsicles) Happiness Hauler (trailer) or mobile carts! We are a LOW COST franchise that is a LOT of FUN! Our whole concept is selling happiness on a stick, it’s that simple!
Who it fits
Ideal candidate
ExtrovertExcited about salesInvolved in the community
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $38K |
| Royalty | $500 per month for the first 6 months with gradual increase over 3 years, $700 Max |
| Total investment | $60K - $101K |
| Liquid capital required | $65K |
| Net worth requirement | $75K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2017 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableIndiana, New York, Florida, Kentucky, Louisiana, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Michigan, Illinois, Texas, Oregon, Delaware, Arizona, Virginia, Massachusetts, Georgia, Maryland, Pennsylvania, Missouri
UnavailableCalifornia, Nebraska, Rhode Island
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
