About Grand 7th LLC
- Unlimited potential by leveraging multiple income streams with our flexible business model - Maintain clientele as a one-stop convenience store, restaurant, and pharmacy - The benefits of being your own boss in one of the nation's most profitable industries
Providing a flexible business model with the pace of a convenience store and supplementing income from sub-leasing to restaurants with cuisines popular in your area. Working with major corporations through Miami's first Amazon Locker plus partnering with notable delivery carriers such as UBEReats. At select locations, pharmacies will be included as an additional income stream. Owning your own Grand 7th is beneficial for everyone involved! Because our innovative concept revolves around utilizing the products and services of our local economy, every Grand 7th location offers a unique experience in convenience! Offering an extensive list of products that reflect the values of the surrounding community bolsters the local economy and invites entrepreneurs to use Grand 7th as a platform for their endeavors! The biggest advantage of owning a Grand 7th is the flexibility of our concept. Franchisees have the freedom to sublease a space in their store for several different services like mail and storage lockers, food vendors, pharmacies, and electronic cigarette vendors that will attract more customers to your location! Grand 7th can also collaborate with pharmacists and other vendors to sell products that otherwise wouldn’t be possible through a modified storefront.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 3.75% |
| Total investment | $36K - $209K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
