About Hofbrauhaus of America LLC
- We are not just a restaurant , we offer a dining experience - Authentic German Beer and Food - Live entertainment daily
The world famous and highly recognized Hofbräuhaus brand with its unique atmosphere, dining experience, beer culture and business structure offers Franchisees the opportunity to invest in a unique Franchise. Reasonable initial franchise fee reduces time of the return of the investment. State of the art dispensing equipment and bottle control enable franchisee to achieve an operation efficiency significantly above industry standards. A proven & unique kitchen operation allows for a highly efficient and profitable operation. A franchisor team with more than a decade of hands on experience will assist franchisees in all aspects of the franchise via phone, email, video conference support or site visits.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 3% - 5% |
| Total investment | $250K - $15.0M |
| Liquid capital required | $35K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2005 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
