About Island Fin Poke Company
- Low cost food - Healthy food, low calorie - Gluten free and sustainable
NO COOKING, low labor costs, small sq footage 900-1500 sq ft. Solid earnings claim, Asymmetrical investment, low investment, fast break-even and high returns. Millennial's love our concept, Healthy, sustainable, customized ordering, easy, online ordering. Established in 2016 by Mark and Paul who had a dream to create a quick casual restaurant that serves incredible Hawaiian style poke in a cool casual environment and transports you from every day to a surf shack on the beach. From their homemade sauces, 25 toppings & sustainably sourced fish you will be tasting the flavors of the islands. We are committed to a growth strategy that is resolute to the long-term success of our franchisees. Dedicated to the highest standards of intelligent investment, we have strategically created small, uncluttered yet cohesive restaurant design. Island Fin locations are carefully engineered to be low investments and range in size from 900 to 1500 square feet. Our small kitchens with limited cooking allow us to allocate a higher percentage of the space to the consumer space, therefore our restaurants are capable of exceptional revenue. We offer two different types of franchise opportunities. You can choose to own a single unit franchise which allows you to operate your own Island Fin Poke Company in a protected territory of your choice. We also offer area development Franchises for those looking to lock down a larger territory and slowly build a series of Island Fin Poke Company locations/territories.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $350K - $450K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
