Overview
About Jon Smith Subs
- Emerging brand - Scratch kitchen concept - Thrill of the grill
Join our journey to take over the sub sandwich market. We have been around since 1988 and our key to success is our fresh, made to order concept. We butcher and marinate our sirloin and chicken in house daily, bake fresh bread daily and slice all of our proteins and cheese daily. We cook to order and have the thrill of the grill! Yes, we have a real kitchen!
Who it fits
Ideal candidate
- Entrepreneurial Spirit
- Ability to follow systems and procedures
- Desire to grow
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $278K - $608K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 1988 |
| Year began franchising | 2016 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableArizona, California, Arkansas, Indiana, Florida, New Jersey, Illinois, Oregon, Washington, Nevada, Montana, Alaska, Alabama, Colorado, Connecticut, Delaware, Georgia, Iowa, Idaho, Kansas, Kentucky, Louisiana, Massachusetts, Maine, Missouri, Mississippi, North Carolina, Nebraska, New Hampshire, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, West Virginia, Wyoming
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
