About Lawn Doctor
- Low Start-Up $133,475 to $149,027 - In Business Immediately - Low investment/high gross profit margin - No Long-Term Lease to Sign - Recession Resistant Business/Essential Service - No Retail Location Required - Owner Operator/Executive Model with Ability to eventually Run Semi-Absentee - Recurring Revenue Model with Multiple Revenue Streams - 55+ Year Old Proven System - Great Validation - Industry leading customer retention rates - LIFESTYLE (seasonable efforts, yearly results) - Holiday Lighting Heroes service line available as an added revenue stream
Lawn Doctor was founded in 1967, with a focus on bringing advanced technology and superior service to the business of lawn care. Since that time, Lawn Doctor has grown to be a leading brand in the $76 billion lawn care industry. Today Lawn Doctor supports nearly 650 franchise locations that bring Lawn Doctor’s in-demand services such as lawn care, tree and shrub care, and outside pest control, including mosquito and tick services for both residential communities and commercial clients across America. Home services are one of the fastest growing business segments in the country, with 75% of U.S. households currently hiring at least one type if lawn and landscape service – and Lawn Doctor franchisees leads the industry with over an 80% retention rate. Lawn Doctor has multi-territory opportunities in key markets nationwide. Lawn Doctor is a simple business model that is easy to implement and Lawn Doctor’s low startup cost model makes the transition to business ownership easy.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 10% |
| Total investment | $133K - $149K |
| Liquid capital required | $60K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1967 |
| Year began franchising | 1967 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
