About Magnolia Soap & Bath Co.
- Strong Franchisor Support and Scalability - A Proven and Unique Business Model - Moderate Investment with Healthy Returns
Magnolia Soap and Bath is a thriving brand in the $43 billion soap and household products industry. We are actively addressing the growing consumer demand for clean, natural, and paraben-free ingredients in everyday products. Our unique retail model offers a captivating, sensory-rich experience where customers can see and smell our locally handcrafted products, and even get hands-on with soap and candle-making parties. This engaging approach has created a loyal following, validated by a 92.6 NPS score and a high number of referrals from existing customers and franchisees. Our franchise model is built for scalability and success. We operate with a simple labor model, requiring only one to two employees during most store hours for our 1,500 to 1,800 sqft locations. Magnolia Soap and Bath is an omni-channel business, with revenue streams from in-store retail, parties, e-commerce, and wholesale. We empower our franchisees by managing e-commerce sales, wholesale, and fulfillment, allowing them to earn a profit share without the operational burden.
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $272K - $499K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2018 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
