About Monster Tree Service
- Proven opportunity with experienced and well-funded company focused on the success of the franchisees. We have experienced leaders in the tree service industry along with resources, marketing systems and processes far advanced for a company of our size and tenure. We've launched Plant Health Care which is a new residual income program that has created large margin revenue increases - As an *Investor Model* , you can effectively hire someone to manage the crews and spend your time working on the business. - Low risk and Low overhead - No Brick & Mortar rent/leases/maintenance - Amazon can’t compete with us - $29 Billion industry - Monster Tree is the only Tree Service franchise - Ditch the desk job. Work outside with Big Toys. - Service multiple territories with only a few crews - Reliable income streams. - Long-term potential: There will always be trees! - The top 50% of franchisees annualize $1.2M in gross revenue - Big tax advantages – Accelerated Depreciation - Full training, turn-key marketing and on-going support provided by the franchisor - You’ll never have to climb a tree - Continuing Royalty Fee: The royalty is 6.5% + 1% branding
Monster Tree is the first franchise opportunity in the $29 billion tree service industry that is dominated by mom & pop shops. If you are looking for a low risk, low overhead opportunity with a reliable income stream, Monster Tree is right for you. Monster tree was established in 2008 and began franchising in 2012. Today we have over 240+ franchised territories and 100+ franchisees. An investment in Monster Tree is an investment into a reliable income stream with low risk. Monster offers a turn-key investor model and will help you find qualified employees and the best part is you’ll never have to climb a tree!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6.5% - 3.5% |
| Total investment | $416K - $535K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2012 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
