About Moustaki Authentic Gyros
['Benefit From the Thriving Market of Fast Casual Greek Dining', 'Almost 50 Years of Experience to Help You Succeed', 'Voted top 5 Greek Restaurant in the Philadelphia Market']
As a Moustaki Authentic Gyros franchise owner, you’ll have access to a proven successful business model in one of the fastest growing market segments of the fast casual greek restaurant industry. Established Systems of Operations Proven Successful Business Model Full Training & Ongoing Support Prime Territories Now Available 3rd Party Financing to Qualified Buyers Welcoming & Comfortable Environment Great Customer Service Make Your Dream A Reality Today Are you like millions of Americans leaving corporate America and looking to start your own business? There’s never been a better time to become your own boss as Moustaki Authentic Gyros Franchisee! No prior restaurant experience needed. The Mediterranean restaurant industry in the US is valued at $39 billion. In addition, the market for Fast Casual Foods has grown by 550% since 1999, which is 10 times more than the fast food industry. Multiple Income Streams Our rich diverse menu with delectable Greek dishes can accommodate any event. Our Gyros are so fresh and the menu has such a great range that it works for every kind of gathering, including birthday celebrations, weddings, graduation parties, and business events. It doesn’t matter if it’s a formal or casual occasion. Multiple revenue streams with Dine in, Takeout, Delivery, and Catering.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $107K - $444K |
| Liquid capital required | $40K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
