About Mr. Sticky's Franchise Group, LLC.
- It is a niche market not in a lot of cities in the U.S. - We have a proven track record of excellence of our product - Start up cost are relatively inexpensive as most restaurants
People that have tasted our sticky bun say that, "These are so much better than C_____," or "These are even better than grandma's." Even at fairs and carnivals, we consistently win the "Best Desert" award; and, even-though other vendor sales may be down, because of weather or attendance, we consistently improve our sales from prior years. So, we know we have a very desirable product, we just need the exposure. Additionally, our business model is Six days a week (Monday - Saturday), from 6 AM to 6 PM, and operating with two shifts. Unlike most restaurants, we encourage family life and still can earn a very comfortable income. Additionally, the cost of making our sticky buns is a very small percentage of the operational cost. In some instances, the sales price can be 3-4 times the ingredients and labor cost of making the buns. Finally, our start up cost, overhead, and inventory is not as much as most restaurants. We have a very simple operation, a product that is very desirable, and very affordable. Consider a Mr. Sticky’s for your neighborhood, town, or borough. Our Lancaster operation has been getting a lot of notoriety from Trip Advisor, notably, being in the top 5 position of their list of 495 restaurants in Lancaster County. That kind of endorsement can easily translate over to other locations as well, such as a location that you may be thinking to start operations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $27K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $103K - $187K |
| Liquid capital required | $22K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
