About Nelly Belly Wood Fired Pizza & Piadina
- The Model is Proven and Teachable - You can be your own Boss - Profitable
Nelly Belly Wood Fired Pizza & Piadina is the leading mobile pizza caterer in Ohio. Our mobile kitchens arrive on site equipped with authentic wood burning ovens to cook pizza and piadina sandwiches with flare! We are highly sought after because we provide great food and service at the location of your choice. Our core business of Graduation Parties, Weddings, Birthday Parties, and Corporate Events drive our sales model. We like to say, "We work where it's a party all the time!" Established in 2013, Nelly Belly has experienced explosive growth annually. Our systems are proven, teachable, sustainable, and if you want-scalable, resulting in efficiency and a proven track record of high profitability.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $91K - $905K |
| Liquid capital required | $91K |
| Net worth requirement | $0 |
| Year founded | 2013 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
