About Ori'Zaba's Scratch Mexican Grill
- Part of the fastest Growing Segment in Restaurant Franchising - Creates an environment for true entrepreneurs - Choice of owning and operating or choosing an operator to run your business
In the world of fast food, consumers have grown weary of sandwiches and fries. Young families and millennial's, the fastest growing segment of restaurant diners, are seeking healthy value. They strive for flavorful food, in generous portions, with healthy options at affordable prices. Ori’Zaba’s provides all that and more. Our flexible menu creates an opportunity to attract all genres, including those who seek a huge steak burrito, all the way to a healthy shrimp salad. This variety, in a very fresh, never frozen format, makes Ori’Zaba’s stand above the crowd in Franchising options. Our longevity since 2001, makes us ideal for delivering exceptional and repeatable options. We have many award-winning menu items, and our made-from-scratch sauces, salsas, marinated and sides make our flavor profile stand head and shoulders above typical fast-casual options on the market today. No Microwaves! No Freezers! Our food franchise opportunity provides the right balance of systems, tools and resources – a recipe for success! When investing in our franchise, your leadership team operates the restaurant as if it were their own, while also receiving access to dedicated franchise coaching and support! Over the years, we’ve standardized our systems and approaches to improve margins, manage labor and contain food costs. With our continuous improvements, Ori’Zaba’s is an ideal turn-key business for restaurant franchise operators.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $507K - $890K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2001 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
