About Outdoor Lighting Perspectives
- High gross profit margins - Husband and wife team opportunity - Sales and Design - Home-based, Operational Flexibility - Business-to-Client: Residential & Holiday - Business-to-Business: Hospitality & Holiday - No Electrical Experience Necessary - Quick Start-up and Onboarding - Modest Start-up Costs, Low Initial Investment & Capital
We specialize in the design, installation, and service of landscape and architectural lighting systems for both commercial and residential customers Our mission at Outdoor Lighting Perspectives is to help our valued clients celebrate and enjoy outdoor living. We do this by extending our clients’ leisure time outdoors while enhancing the beauty, safety and security of their homes You’ll soon discover that your growth potential with OLP can be as vast as you want to make it. Since our inception, we have designed and installed lighting systems for over 100,000 clients representing more than $200 million in business. Our business model focuses on the three most lucrative areas in the outdoor lighting category: Residential Landscape Lighting, Holiday Lighting, Hospitality Outdoor Lighting Outdoor Lighting Perspectives is proud to be North America’s first, largest and most trusted full-service outdoor landscape and architectural lighting provider. We are the leading national brand with the most locations, largest footprint, most experience and largest client base in the category.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $179K - $222K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 1998 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
