About Oven 360
['Low Royalties - 4%', 'True Authentic Pizza and Home Made Gelato', 'Aggressive multi-unit deals. Heavy discount on 3-packs or higher (ie: 35k for one; 50k for 3-pack)']
OVEN 360 Pizza and Gelato is a franchise opportunity in the always HOT “Pizza” category. A fast casual model restaurant of 10+ locations that has been expanding for 5 years now; franchising since 2018. Our Mission Statement is simple: we are poised for accelerated growth; we do this through single and multiple unit development agreements, with heavy discounts on our “3 unit package deal” (or higher). OVEN 360 offers an extensive menu, specializing in our unique Neapolitan-style pizza that features a customer “design your own” pizza option; all baked by a special European-style rotating oven. The oven is just one of our key differentiators; pizza fully cooked in just 5 minutes. Our menu also includes: Antipasta Salads; Calzones; cheesy bread sides; and top that off with delicious Gelato from Italian recipes. We are truly authentic Italian flavors and dishes focused; a fast casual restaurant. With a modern-inviting Euro-Italian interior, we offer fast casual food/drink services, and delivery options. We are all about high customer satisfaction. We have been able to lower the total investment costs over the last 5 years, so our average range is now in the mid 300k's.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $323K - $477K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $450K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |