About Paisano’s
- High quality Italian fast casual operating in small footprint w/ 95% off premise sales - Exceptional Business Model/ROI - $ 1.4M AUV – industry leader - Full kitchen for exceptional meal preparation and cooking. - Opportunity to contribute personally to our Brand and restaurant model evolution. - Attractive Markets Available
Legacy (25 Years) Brand – Emerging Franchisor launching full scale expansion. Authentic Fast Casual Italian Restaurants. Unique Menu Offering, including Catering. 95% off premises dining – proven covid-resistant. Small footprint (1200 – 1500) generates $ 1.4 M AUV. $ 450,000 build-out costs with low occupancy costs and strong Unit ROI. Full kitchen differentiates us from other brands – unlike Italian concepts that cook everything in a pizza oven. IT centric for controlling cogs, labor, theft – and providing extensive performance metrics. Multiple and seamless ordering sources and services.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $362K - $655K |
| Liquid capital required | $175K |
| Net worth requirement | $400K |
| Year founded | 1998 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
