About PayMore Stores
['New franchise category, zero to little competition', 'Immense market, everyone owns electronics, constant demand', 'Proprietary Technology- PayMore POS, Franchise Portal, New MegaSite']
PayMore Stores is a fast-growing local brick and mortar electronics franchise opportunity in a unique industry that combines e-commerce with electronics sales and trade-in. One of the hottest markets in the world, electronics sales – from smartphones to gaming systems and computers to tech gadgets – provides high customer retention rates, growing margins, and low overhead. Establish your business as an authority in the local market for electronics trade-in by offering strong consumer data protections and environmentally friendly solutions to upgrading personal devices.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | The greater of 5% of the Gross Sales or $1,000 per calendar month |
| Total investment | $132K - $363K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |