About Peachwave Frozen Yogurt & Gelato
- No franchise fees or royalties, higher net profit margins than most traditional storefront restaurants - Healthier/diverse menu that is made fresh daily in-store and appeals to all - Expert Support- be in business for yourself not by yourself
Be in business for yourself, not by yourself! NO Royalty or Franchise Fees, EVER! The benefits of Peachwave’s licensing model versus franchising can mean BIG $$’s for you. Unlike typical franchises that can take up to 9% of your sales, we don’t charge any royalty or franchise fees! Also, we sell our proprietary and exclusive products only to licensees at bona fide wholesale prices. A Healthier Diverse Menu that is MADE FRESH DAILY In-store - Simple recipes using our exclusive yogurt, gelato, and non-dairy products provide many popular choices that appeal to a variety of diets. All served in bowls, cones, smoothies, shakes, and floats. At Peachwave, there’s something for everyone to keep them coming back time and again! EXPERT Support Network - The Peachwave team has 70+ years of restaurant experience and a coast-to-coast store network to help you navigate any situation. Our proven Path-to-Opening™ training tools will help you execute from day 1. And, you’ll get an arsenal of systems such as POS solutions, Peachwave Rewards™ loyalty program, e-gift/gift cards, online food delivery services, Peachwave University™, and supply ordering.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $0 |
| Royalty | None |
| Total investment | $235K - $410K |
| Liquid capital required | $30K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2009 |
| Year began franchising | 2009 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
