About Pearce Bespoke
- The only mobile custom clothing franchise - Fun, feel good business - No inventory, no overhead
Pearce Bespoke Franchising is a modernized traveling tailor service with no inventory and no retail store. We're a business in a trunk. We create confidence through our custom clothing's "Perfect fit guarantee" and we create convenience by hosting appointment driven trunk shows with our customers (lawyers, bankers, realtors, financial advisors, business executives) at their offices and homes. Our brand competitive advantages include; fast delivery times (3 weeks), top quality (hand-made button holes and functional sleeve buttons are always automatically included), and affordability (bespoke suits start at just $900). Pearce Bespoke is the only mobile, custom clothing franchise in the industry. We are a low-investment, feel-good business with huge margins and great cash flow. We tell our candidates; "the only thing better than putting on the perfectly tailored suit, is being the one who made the perfectly tailored suit,..and that's something our franchisees get to experience every day.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 10% |
| Total investment | $72K - $114K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2022 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
