About Pedal Pub
['Fun, Lifestyle Business', 'Market Leader in Hot Industry', 'Simple Business Model']
Pedal Pub is the original U.S. party bike—we’ve set the standard and continue to raise the bar. We and our franchisees currently dominate the party bike marketplace with over 50% market share. We expect to continue growing, relying on the strength of our franchise/operator network. As the people who brought the original Fietscafe® party bike to the U.S., we proudly provide the highest-quality and longest-lasting party bikes on the road. Our management team has deep franchise experience, having built franchise brands and systems from start-up to market leading brands in multiple industries. Pedal Pub delivers outstanding professional systems, support, training, marketing tools and scale to its franchisees. Today, we operate in over 60 cities, providing a fun, safe and environmentally friendly experience for millions of riders each year. Our Pedal Pub franchisees enjoy their business because it's low overhead, no inventory, modest investment, simple labor model, community focused, and provides strong returns.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $20K |
| Royalty | 8-10% |
| Total investment | $115K - $281K |
| Liquid capital required | $75K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2007 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |