About Pet Butler
['This is a fun business with services that are impactful to the pets and families we serve.', 'Minimal overhead and recurring revenue makes this both scalable and profitable.', 'The pet industry is continuing to soar in growth and Pet Butler is poised to expand its services with it.']
Pet Butler is a growing franchise brand made of people who are passionate about pets. Pet Butler has expanded their lines of service to include pet waste removal, pet shuttle service, and pet care (pet walking and pet sitting). We are currently focused on expanding our national footprint by partnering with entrepreneurs who are also passionate about pets and interested in building a business of their own or diversifying their existing pet business. While there are no guarantees, Pet Butler is positioned to capitalize on the continued trends and investment in pet wellness and the growth in pet parenting by the millennial generation. Pet Butler services generate recurring revenue, and the business model is designed to scale to meet the needs and appetite of the franchise owner; whether a business owner is thinking of building the business to sell in the future, or to pass the business on to future generations. The recurring revenue and predictable cash flow make it possible.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $46K |
| Royalty | 12% |
| Total investment | $95K - $118K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $125K |
| Year founded | 1988 |
| Year began franchising | 2005 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
