About PJs Coffee of New Orleans
- $100 Billion Industry - 65% of American drink coffee - Second largest commodity in the world
FOUNDED IN 1978 as one of the original specialty coffee brands, PJ's Coffee of New Orleans now brings the savory taste and experience of New Orleans coffee to the world. PJ's Coffee utilizes only the TOP 1% OF ARABICA BEANS, sourcing 14 origin coffees from Sumatra to Ethiopia, Colombia to Papua New Guinea. This gourmet coffee is SMALL BATCH ROASTED in 300lbs or less by Roastmaster Felton Jones, who alone has over 25 years of experience with PJ's Coffee. The PJ's Coffee operating model & menu is adaptable to any environment. We offer different operating models from kiosks to free standing locations with a drive-thru, ranging from a few hundred square feet up to 2200 square feet. Most customers will spend an AVERAGE OF 109 SECONDS SCANNING A MENU; therefore we took into consideration both the time it takes to read the menu & make a decision. Our menu is ENGINEERED USING 'EYE MAGNETS' to help focus consumers to particular sections.Font, imagery & colors are used to help make our menu stand out from the rest.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $228K - $1.2M |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1978 |
| Year began franchising | 1989 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
