Overview
About Poke Bar
- Healthy - Environmentally friendly - Delicious
Poké Bar offers a unique franchising experience that will help promote a healthy lifestyle. Since we do not require a hood, finding a viable space for a good price will be simple. Poké Bar also offers a co-branded boba tea house that can be franchised along with poké. Over three decades, we’ve merged our traditional sushi roots with Hawaiian-style poké. The result? Poké Bar—a fast-casual dining experience with a modern twist. Today, we are committed to serving fresh-daily fish, premium sauces and top-notch ingredients in a way that’s fast, convenient, and (of course) delicious.
Who it fits
Ideal candidate
Business savvyStrong work ethicEnergetic and Driven
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $158K - $438K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableAB, Arkansas, Pennsylvania, Texas, Oregon, Florida, Colorado, Arizona, Washington, California, Nevada
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare
