About Pokemoto
- Hawaiian Poke is trending in the fast casual category with a healthy, affordable approach - Low build out costs and low labor and training requirements - Popular with the Millennial and Gen Z demographics
There's plenty to worry about when you run a business and at Pokemoto, we do everything in our power to cut that list down to size. Training is quick and easy with only having to cook rice, chop toppings and proteins. That's it. Simple. When you add in the fact that Hawaiian Poke is trending in the fast casual, heathy food segment along with a low cost of capital investment, exclusive territories, low labor requirements, favorable margins and an experienced management team, you have a concept that every entrepreneur should want to join. We have partnered with some of the Nation's largest distributors and technology partners. Our recent announcement with Snackpass allows Pokemoto to reach the Millennial and Gen Z target audiences with a gaming, social media loyalty program and self ordering kiosks. We have special pricing with third party delivery services like Uber Eats by leveraging our growing store counts and continuous menu innovations like our recently launched Karaage Chicken Nugs. Innovation and entrepreneurial spirit is what we are all about. We understand that finding the right location and having a protected, exclusive territory are important. Finding that right location for your new business is one of the most important steps in your journey. Our site review process and lease negotiation assistance is designed to help you through this critical stage.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $20K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $137K - $295K |
| Liquid capital required | $125K |
| Net worth requirement | $250K |
| Year founded | 2017 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
