About Pomperdale Famous Deli
['Huge sandwiches, sliced fresh and our meats are cured and made in house everday', 'A true gourmet new York deli experience with the finest products avaiable.', 'Fun and easy to operate, profitable with small staff']
In 1969, Pomperdale Famous New York Deli opened its doors and has been serving our famous deli fare for over 50 Years to give everyone the ultimate dining experience by serving up superior New York deli food. In 2022, joining forces with John Mautner, we have started franchising because, the world needs a great deli. Our goal is to please every customer and we don’t cut corners in the process. We take the painstaking time to make sure everything is “just what the customer ordered!” We do everything the old-fashioned way, including making our own matzo ball soup in-house and pickling and curing and cooking our own meats fresh everyday. We do it all. Pomperdale selects only the best meats to serve to our customers. We are very meticulous about the ingredients we use, and everything from pastrami, corned beef, turkey, roast beef, soups, solid white loin tuna, chicken salad, side dishes and breads is made fresh daily. Now that’s care. The portions at Pomperdale are huge, in the New York Tradition! The signature, cut-to-order pastrami and corned beef sandwiches 3/4 of a pound and are unparalleled, and not one customer has ever left our deli hungry! Our commitment to provide our customers with more than just food has and will be the reason Pomperdale continues to achieve Best Deli Awards in South Florida year after year.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 6% + 2% |
| Total investment | $99K - $599K |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1969 |
| Year began franchising | 2023 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |