About Puparazzi International
['Our Boutique Franchise has a lot to offer/ real hands on support', 'Owner has 40 plus years in the industry for support and trouble shooting', 'Fun, attractive branding, Pet industry is recession and pandemic resistant']
Puparazzi is a mobile grooming business that provides professional pet grooming services to customers at their location. Our professionals take gentle care of our clients' pets in the safety of their home or office. We understand that pets are more than just animals, they are members of our family. Knowing they remain on their own turf throughout the grooming process gives our clients security and peace of mind. A trip to a traditional pet groomer can be traumatic for some pets. Let the pets stay home! We offer a cage-free environment and schedule a reasonable number of pets per day. This ensures that we can spend as much time and give as much individualized attention as our pets deserve. OUR COMMITTMENT: Is tending to your pet while you have peace of mind knowing they are being pampered like the true star they are. Live Love Play The dream of providing a better, safer, more convenient spaw experience for all pets. The education we dedicate to pet parents. We are as popular as the ice-cream truck, when children run after the van yelling "Puparazzi!" Puparazzi is dedicated to creating a better, safer, more convenient spaw experience for all pet parents. We are dedicated to education and providing support of local rescue and shelter operations.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | $250 per week |
| Total investment | $150K - $200K |
| Liquid capital required | $55K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2010 |
| Year began franchising | 2015 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |