About Radiant Waxing
- Special soft-wax and techniques specific to the brand. - Recurring revenue membership model - Appointment-based service
We no longer offer single-unit opportunities. Our starting package now includes a minimum of three locations (which can be multi-branded). Appealing to affluent female consumers, the Radiant Waxing brand is part of a global market projected to grow to over $12B by 2025*. The authentic Radiant Waxing culture sets the brand apart from anyone else. The brand attracts high-caliber individuals who value the brand for keeping it real when it comes to keeping it smooth. At the core of everything, the brand is a culture-based business; headstrong, heart-filled and hand-crafted. It’s what brings us together, enhances its strengths and compels it to grow. From franchisees to waxologists, The Radiant Waxing® brand provides the training and support and ongoing mentorship needed for success from a team of the most driven, purposeful and straight-up awe-inspiring people around. The brand truly believes that it has built an organization where social responsibility and bottom-line driven business models coexist and creates a very attractive opportunity. The Radiant Waxing™ culture prizes authenticity and inner beauty, as well as self-care and lifelong learning in a spirit of kindness and curiosity. Waxing salons can feel intimidating to many people, especially those who are first-timers or who don't have the "perfect body" as dictated by the mainstream media. Many men, as well as members of the transgender community, tell waxologistst they never felt comfortable in a waxing salon until they found the Radiant Waxing brand, which makes it very proud. The Radiant Waxing brand is a culture-first franchise system that proudly serves all bodies, genders, and people, even in the face of change.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $374K - $535K |
| Liquid capital required | $450K |
| Net worth requirement | $1.8M |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
