About Relax The Back
- Low back pain is the 2nd most stated reason people visit a physician's office. As demands on the healthcare industry increase, Relax The Back is quickly becoming the resource of choice for both our clients and the medical community. - Our 30 years' experience make us the industry leader, along with our well-trained, knowledgeable staff. - As the population ages our customer base expands. Our clients are the largest, most affluent segment of the population. - 43% of our franchise owners are multiple unit operators. - Great margins-owners see 50-52% margins on product. - Average unit sales over $1 million annually, highest 2.6M.
Relax The Back is the nation's largest specialty retailer of ergonomic and back care products. We offer product solutions for Office, Home, Sleep, Massage, Recline, Travel, Health and Fitness that help in the prevention and relief of back pain. Our franchise owners are dedicated to helping customers find comfort, stress relief and back care solutions. For over 25 years we have provided our franchise owners with the ability to impact lives while enjoying the independence of operating a successful business.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 2-5% graduated years 1-2, 5% thereafter |
| Total investment | $190K - $390K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1984 |
| Year began franchising | 1989 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
