About Ritter's Frozen Custard (& Fresh Burgers)
- Superior Unit Economics - Award Winning Product - Food/Scoop Shop Option
OUR FRANCHISES ARE LIKE OUR ICE CREAM — THE BEST Ritter's Frozen Custard (& Fresh Burgers) is an award-winning premium ice cream chain. We offer a proprietary, super-premium ice cream menu, served in an engaging, clean, friendly atmosphere. We offer superior training, a proven franchise model, and the tools and support you need to succeed. NOT ALL ICE CREAM IS CREATED EQUAL. One bite and you'll agree—Ritter's frozen custard is simply the creamiest, best-tasting ice cream ever to cross your palate. Ritter's is made fresh all day, every day, using high-quality dairy ingredients. We add just a smidgen of pasteurized egg yolk and don't fluff up our ice cream with a lot of air (like many other brands) to produce an amazing combination of flavor and texture. In fact, the name "frozen custard" is attributed to a Coney Island ice cream vendor who came up with the new name to better describe the rich, creamy experience. And to the surprise of many taste buds, Ritter's is only 10% butterfat, which is actually less than most competitors. IMPORTANT NOTE: We have added a gourmet burger to the menu. Made fresh from a blend of three different cuts of steak. Let’s discuss.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 5% plus 2% BDF |
| Total investment | $450K - $1.0M |
| Liquid capital required | $250K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 1989 |
| Year began franchising | 1990 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
