About Russo's New York Pizzeria & Italian Kitchen
- Delivery opportunity is still on the rise and we do it the best - Consumers are looking for fresh, chef driven concept offering unique menu items - Smaller footprint, as small as 1500 sq feet - Fresh Italian that offers gluten free and vegan options
Russo's Pizzeria is a 50-unit Italian restaurant brand that has been franchising in the U. S. and overseas since 1998. Franchised and corporate-owned restaurants are located in Texas, California, Arizona, Oklahoma and Florida. International units operate in the Middle East. Authentic Italian menu developed by Chef Russo over many years, specializing in New York-style pizza, handcrafted pastas, calzones, lasagna, and desserts. Franchise support services include training, site assistance, layout, design, equipment specifications and sourcing, purchasing, distribution and marketing support. Introductions to lending sources. Flexible and cost-effective floorplans minimize buildout costs while maximizing sales and profits.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $500K - $700K |
| Liquid capital required | $300K |
| Net worth requirement | $600K |
| Year founded | 1996 |
| Year began franchising | 1999 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
