About Schakolad Chocolate Factory
- 6 Different Income Streams in the Local Marketplace - Unique Concept of Allowing Customers to Watch as Chocolate is Created - Featuring 70 Different Types of Hand Made Chocolates, Sugar Free Chocolates and Over 1,000 Molded Shapes, Custom and Corporate Logo Designs.
Schakolad chocolates are hand-made, fine chocolates made on the premises for customers to watch. With over 30 years of experience in chocolate making, our goal is to become the premiere high quality chocolatier in the U.S and International markets. The Schakolad secret is not only the recipe, but the art of quality chocolate making...using European chocolate and preparing each of our 70 varieties of delicacies by hand, fresh at each location. With 4 different income streams, no wonder Entrepreneur Magazine voted Schakolad Chocolate Factory as one of the Top Franchises for 2003! These income streams are as follows: (1) the retail sector, (2) corporate clients (business to business), (3) hotels, (4) parties and weddings, (5) "Sweet Night Out" event and Interactive Birthday parties at store and (6) Chocolate Fountain Rentals. (Franchise candidates should have a keen sense of sales and marketing.) Some Schakolad stores also offer coffee beverages as well as our own blend of Schako Latte™ and Gelato. Fresh chocolate and beverages prove to be a great combination in drawing a large number of customers throughout the day and in summer months.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | $600 / month goes up $100 / month every year |
| Total investment | $150K - $190K |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 1995 |
| Year began franchising | 1999 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
