About Scramblers
- Menu simplicity increases preparation speed and reduces inventory costs. - Single-shift labor scheduling allows a maximum 10-hour day, which limits costs of management, crew staffing and supervision, and allows us to be more selective with personnel. - Operators are freed from dealing with the complexities of communications and staffing involved with multiple management shifts.
Scramblers is a unique restaurant franchise that serves breakfast and lunch. By focusing on the breakfast and lunch niche, Scramblers achieves powerful market differentiation. As we continue to expand we’re looking for enthusiastic individuals to join us. As a Scramblers franchisee you’ll own an easy-to-operate restaurant that provides you with significant lifestyle benefits and competitive advantages. “We understand the role of a franchisor comes with significant responsibilities,” says Shain Buerk, President and co-founder of Scramblers’ brands, Scramblers and City Egg. “Our goal is to help franchisees be successful and ensure that our franchise team equips them with the training and tools they will need to be profitable. Our franchisees invest real money, real heart and real soul, in return we provide the guidance to thrive in business and their communities while providing a great work - life balance.”
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $40K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $478K - $1.0M |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 1991 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
