About Shrunk 3D
['Little to No Competition - Industry Disruptor', '100% Mobile Business Model', 'Low Overhead with 1-2 Employees + No Inventory']
Shrunk 3D is the world’s first and only mobile 3D scanning studio. We combine 3D printing and photogrammetry to capture a moment and deliver a tangible memory. Our customers receive a truly unique product - both a digital and physical replica of them, in great detail. Our Shrunk 3D booths have endless opportunities for creativity within the scanner for customers to capture the important moments; such as a graduation, sporting event or loved ones together! Endless possibilities. With cutting edge technology in two of the fastest growing industries, Shrunk 3D has a concept and business franchise unlike any that has ever been seen before.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 8% |
| Total investment | $187K - $267K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2019 |
| Year began franchising | 2021 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
