About TailWaggers Doggy Daycare
- TailWaggers Doggy Daycare caters to the growing pet services industry by providing exceptional services performed with a tender touch. TailWaggers Doggy Daycare’s combination of dog daycare, boarding and grooming services gives clients one place where all of their pet’s needs are met, in a fun, clean and safe environment. The additional service of offering for sale only the healthiest dog food and treats, fun and safe toys, and fashionable accessories, truly makes TailWaggers Doggy Daycare a convenient choice for pet parents. - TailWaggers Doggy Daycare offers its franchisees a proven system of business backed by an exceptional training program and on-going support. - We are an experienced and growing franchise with a successful, desirable, first class concept to serve the flourishing pet services industry.
Do you love dogs? Do what you love for a living! A TailWaggers Doggy Daycare franchise offers you the opportunity to serve the growing need for high quality, best in class dog daycare, boarding, grooming and retail services. The pet industry is booming and it's not showing signs of slowing down! Now is the time to own and operate a successful doggy daycare business while fulfilling your passion for pets!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $45K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $750K - $1.1M |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2007 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
