About Taziki's Mediterranean Cafe
- Restaurants are always here to stay - The Mediterranean sector of cuisine in America is underserved - Owning a restaurant is a way to bring community together
As a franchisee of Taziki's you will own a proven restaurant concept in a cuisine category with room for huge growth. The Mediterranean diet is the most popular diet in the world, and our approachable menu balances that diet, with classic American favorites to invite all guests. We balance a delicious, healthy menu with fresh ingredients, and a system driven approach that uses industry leading technology to optimize operation. Together this balance to create a fan favorite restaurant for all ages that is a scaling, a winning investment, and one that our franchise partners are proud to serve in their community.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $35K |
| Royalty | 4.75% |
| Total investment | $468K - $861K |
| Liquid capital required | $500K |
| Net worth requirement | $1.5M |
| Year founded | 1998 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
