Overview
About TFS Burgerworks (The Filling Station)
['Excellent returns', 'An outstanding product', 'The largest available food market in the United States']
We are a Burger concept that provides franchisees with an outstanding product, award winning, a cool americana gas station brand and outstanding financial returns. Start-up capital costs can be kept to $150,000 while operating margins are on average 25%. Our concept fits in premises from a shack of 150 sq ft, a shipping container that can be dropped in almost any location, an existing location or a vanilla box. The success of our Franchisees will be measured not only by the satisfaction of our guests but by the contribution we make to our communities.
Who it fits
Ideal candidate
An owner operator passionate about foodFinancially viableA strong service ethic
The fine print
FDD facts
| Initial franchise fee | $50K |
| Royalty | 7% |
| Total investment | $150K - $250K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $500K |
| Year founded | 2011 |
| Year began franchising | 2024 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
Reported figures from public FDD disclosures and franchisor websites. Verify with the official FDD before signing.
Footprint
Territory overview
AvailableOregon, California
LegendAvailableLimitedUnavailable
More to compare