About The Dog Stop
- Semi Absentee - Recurring Revenue Streams - Multiple Revenue Streams
An Industry Leading Dog Care Franchise! The Dog Stop® offers Daycare, Boarding, Grooming, Training & Retail and is an excellent opportunity to help you achieve your goals and become part of the multi-billion-dollar pet care industry with a franchisor who is there to support and guide you every step of the way. The Dog Stop® has established a franchise business model that positions us to be the best franchisor in the industry. Our growth plan allows us to give our franchisees the attention they deserve on an ongoing basis, not just during the franchise development process. To provide the most complete franchise service program, The Dog Stop Franchising has assembled a team of executives and management personnel with over 100 years of experience in building and SUPPORTING franchise programs.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $30K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $500K - $1.0M |
| Liquid capital required | $150K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2009 |
| Year began franchising | 2013 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
