About The NOW Massage
- The NOW has differentiated itself from key competition by connecting with the 147 million untapped Gen Z and Millennial generations. - With a proven concept and stunning key metrics, the growing lifestyle brand is looking forward to bringing their thoughtfully crafted menu with customizable enhancements, healing products and singular design aesthetic to cities all over the United States. - Simple Buildout - In house construction and project management team to support you every step of the way - Average 2400 sqft inline location - Little to no custom built-ins - Simple audio system - Minimal drywall and framing - Concrete floors throughout - Not paint intensive - 8-10 week construction timeline
The NOW Massage redefines relaxation with customizable massage services in an inspired setting. The membership-based model offers guests the chance to disconnect from the outside world and reconnect within. Celebrated for its ”best-in-class therapist training and perfectly styled, zen-beach-chic interiors,” (Forbes Magazine) see why The NOW stands out from other massage concepts and is the emerging brand to watch in the wellness business. Starting in 2015, The NOW disrupted the massage space by connecting with the untapped 147m Gen Z and Millennial markets and serving them affordable luxury. With the social media following to prove it, influencers and celebrities frequent The NOW and press follows. With a focus on scalability and convenience, our franchise model allows you to be a business owner, but not by yourself. Learn how our experienced leadership team, led by seasoned professionals, makes the franchising process seamless. Join us in bringing The NOW Massage to new territories nationwide and start a profitable path to owning a piece of the 18B wellness industry NOW.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $60K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $470K - $783K |
| Liquid capital required | $200K |
| Net worth requirement | $750K |
| Year founded | 2014 |
| Year began franchising | 2019 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
