About The Paw Depot
- 70+ Billion Dollar Pet Industry - Fun and Profitable - Paid to play with puppies all day! - Growth is Outpacing US Economy with No End in Site - Recession Proof Industry with Re-Occurring Revenue model
If you are a Business-minded Pet Lover, the $70 Billion Pet Industry is fun and profitable! When you open a Paw Depot you’re joining an innovative and fast-growing pet supply concept. You will be your own Boss, but don't worry, you are never alone. Our "Expert" Pet Advisors will be with you every step of the way! Our "World Class" Franchise training includes Pet Nutrition Training, Retail Operations Training & Highly Effective Business & Marketing Strategies. We are the "WHOLE FOODS" for pets and carry exclusive brands not available in grocery, pet superstores or online.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $15K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $57K - $600K |
| Liquid capital required | $70K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2012 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
