About Totally Nutz
- Totally Nutz is a fresh-roasted on-site operation - With fresh-roasting we have built-in advertising anywhere we travel - Simple operation, state of the art carts & kiosks, a ready for success. - Low cost / high value investment - The initial investment for Totally Nutz is approximately $70,000. For many Totally Nutz Owners, the ROI can be achieved in the month of December alone! - Lifestyle - Totally Nutz Allows for both full-time and part-time Franchise Owners. Some Oweners even take 3 month vacations, while still enjoying a successful business! - Scalable - Whether you want to own one location or build an empire, Totally Nutz has several business models—from mobile to fixed locations—to help you create the type of business you want. - Advertising - Not many companies can say that they have built-in advertising. With our fresh-roasting on site as soon as we start to fresh-roast people start to follow their noses! - Family friendly model - Totally Nutz is a family friendly franchise. The franchise allows Mom and Dad to generate serious income in a fun atmosphere while teaching their children the value of an honest day's work. - OUR IDEAL FRANCHISEE - Our ideal candidate would be someone who is energetic, who wants to be hands-on and enjoy the process of building their business, while enjoying the customers with fun interaction and a passion for success.
Totally Nutz is a crazy way to fresh-roast and fresh glaze your way to success. With on-site roasting wherever the location, we have built-in advertising the minute the sweet aroma fills the air. Looking for a family-friendly, wholesome business? Totally Nutz was created by Founders Matt and Yvette Barker, so that they could enjoy a much more family friendly lifestyle, and even work the business with their young children.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $28K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $58K - $227K |
| Liquid capital required | $58K |
| Net worth requirement | $100K |
| Year founded | 1990 |
| Year began franchising | 2014 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
