About United Slice
['Best pizza that you can find anywhere, We make everything fresh everyday even dough and shredding the cheese.', 'People love how fresh and Tasty everying is.', 'Fixed low Royalty fee 4% and National Marketing fee only 1%', 'Protected Territory']
United Slice built its reputation by offering the highest-quality menu items, sourced from the industry's best food vendors. They offer a variety of Italian staples such as specialty pizzas, calzones, salads, dessert pizzas, chicken wings, pasta, and garlic or bacon jalapeno bread twists. Perhaps the most interesting item on their menu is their pizzas made with curry, developed by Mr. Singh himself. The efficiency to keep a simple menu with different specials makes United Slice one of the strongest pizza concepts in the industry.The opportunity to franchise a United Slice has been designed to be affordable and position you for success right out of the gate. The following is a Breakdown of the prominent expenses of the investment, which estimates vary depending on location: One-time Franchise Fee: $19,900, Total initial Investment: $199,870-$388,600 Your investment also includes all franchise development fees, travel and training expenses, furniture, fixtures, and decor, essential business licenses and permits, signage, and a three-month capital reserve. Franchisees are also awarded an exclusive territory of the lesser of a 3-mile radius or a population of 30,000. Per industry regulations, franchisees must submit a monthly royalty of 4% of gross sales and marketing fees totaling 2% gross sales.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $20K |
| Royalty | 4% |
| Total investment | $200K - $389K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $300K |
| Year founded | 2015 |
| Year began franchising | 2020 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | No |
