About Uptown Cheapskate
- The resale market is forecasted to grow to >$70 billion by 2028 and has shown resilience to recession - Uptown Cheapskate marries best-in-class value with a boutique shopping experience - Industry-leading training and support across operations, marketing, finance and technology
Uptown Cheapskate is revolutionizing the $39 billion resale clothing industry. With more than 129 locations nationwide and over 43 additional stores under development, Uptown Cheapskate is the fastest-growing clothing resale brand in the United States. By providing unbeatable value and assortment, a beautifully designed boutique shopping experience, and a strong commitment to environmental sustainability, Uptown Cheapskate is poised to thrive for years to come.
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $25K |
| Royalty | 5% |
| Total investment | $328K - $597K |
| Liquid capital required | $100K |
| Net worth requirement | $200K |
| Year founded | 2008 |
| Year began franchising | 2008 |
| Business model | B2C |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
