About Vintage Spoon Ice Cream Social F/K/A Crave
- Lowest startup in ice cream industry (Around 280k) - $14.00 check average - That's DOUBLE the national AVG - LOW LOW LOW Prime costs. Food & labor costs are soaring in the qsr space ... BUT NOT CRAVE - Nationwide ice cream supply chain - SBA approved-Nationwide relationship with PNC Bank - You tube channel with 35+ teammate and franchisee tutorials - Ground floor opportunity/Work directly with Founder/Best territories available NOW - Powerful p.o.s. & tech stack with marketing. $300 a month
Vintage Spoon Ice Cream Social is an old fashioned dip shop with 28 flavors, bakery, candy and chocolates. Shaved ice, smoothies, sundaes, banana split, milkshakes. Scoop Up Happiness! Owning a Vintage Spoon Ice Cream Social franchise means stepping into a fun, profitable business with unmatched support and a model designed for success. Whether you’re ready to make a career change or expand your investment portfolio, this is your opportunity to bring artisan ice cream to your community and achieve the financial freedom you’ve been craving. Core Values: Authenticity, Trust, Transparency, Accountability
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $49K |
| Royalty | 6% |
| Total investment | $260K - $330K |
| Liquid capital required | $50K |
| Net worth requirement | $150K |
| Year founded | 2016 |
| Year began franchising | 2025 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
