About Woofie's Pet Ventures
- Three reoccurring revenue streams (Walking, Sitting, Grooming) - Grooming school - Do It For Me Marketing (Authority Brands does over 90% of the marketing on behalf of franchisee)
Turn Your Passion For Pets Into A Rewarding, First-Of-Its-Kind Pet Care Business! The demand for pet services has never been higher, and the timing has never been better to invest in Woofie’s, a pet care company with a proven reputation of excellence. Woofie’s is the only franchise system in the $100 Billion+ pet care industry to offer the combined services of pet sitting, dog walking and mobile pet spa services. This unique, blended offering enables you to promote and cross-sell multiple services to your clients and bolster your overall business growth with recurring revenue streams. More than ever, owners are interested in pampering their pets with high-quality services and care. Woofie’s provides peace of mind to busy pet parents who are either away from home or short on time. Whether it’s a midday walk, overnight stays, or a convenient groom right in their driveway - their fur babies are always in great hands. High demand, low investment and recession-resilience make Woofie’s the best-in-show of pet care franchising!
Ideal candidate
FDD facts
| Initial franchise fee | $58K |
| Royalty | 6.5% |
| Total investment | $180K - $295K |
| Liquid capital required | $80K |
| Net worth requirement | $350K |
| Year founded | 2004 |
| Year began franchising | 2018 |
| Business model | Both |
| Owner-operator required (Year 1) | Yes |
